Magyarország 2024. július 1-jével átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Belgiumtól, amelyhez kapcsolódóan a Kulturális és Innovációs Minisztérium elindította az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” című kulturális programsorozatot a kultúrstratégiai intézmények közreműködésével.
Somogy vármegyében, Kaposváron rendezték meg a programsorozatot, a „Miénk a város!” fesztivál kísérőrendezvényeként.
Ezen a szakmai napon részt vettek a Marcali Művelődési és Szabadidő Központ Nonprofit Kft. munkatársai is.
Raktártúra keretében megnézték a Somogy Vármegyei Levéltárban a Magyarul Európában címet viselő interaktív vándorkiállítást, mely a korabeli dokumentumok digitális másolatait tárja a nézők elé. A tárlat a képeken keresztül felvillantja az ország történetéből azokat a sorsfordító eseményeket, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták.
Majd ellátogattak a Rippl-Rónai Múzeumba, ahol a Magyar Menyasszony című tablókiállítást nézték meg. Az utazótárlat – az esküvő szűrőjén – 500 évre visszamenőleg vizsgálja a magyar társadalom házassághoz és nőkhöz való viszonyát, 22 nő sorsán keresztül – a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig.
Gyakorlati tapasztalatok szerzésére bekapcsolódtak a Somogy Megyei Népművészeti Egyesület népi kismesterségeket bemutató kézműves foglalkozásaiba is, valamint a kapcsolattartás jegyében felkeresték a Csiky Gergely Színház standját is.
Végül a Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobuszánál – Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége alelnökének bemutatója után – megkóstolták a Hungarikum és Magyar Értéktárban szereplő ételek közül a gyulai és csabai kolbászt, a pick szalámit, valamint a tepertős-szilvalekváros papucsot.