A TÁMOP. 3.2.3. –A-11/1 -2012-0055. számú „A helyi hagyományok innovatív továbbélését, alkalmazását szolgáló kompetenciák fejlesztése a kézműves technikától a digitális technikákig” című pályázatunk megvalósítása a félidejéhez érkezett. A kiállítást azért hoztuk létre, hogy a kedves szülők, a pedagógusok és természetesen a gyerekek is láthassák , mivel is foglalkoztak csemetéik, tanítványaik, barátaik az elmúlt bő félévben. Elöljáróban engedjék meg , hogy megköszönjem a partner iskolák pedagógusainak, szaktanárainak a szervezéshez, a lebonyolításhoz nyújtott segítséget.
Mindenek előtt a szakköröket vezető kollégák munkáját köszönöm, A kézműves tárgyalkotó első csoport vezetője: Fuisz Jánosné nyugdíjas pedagógus volt. A nyári intenzív szakköröket Babainé Mikó Beáta vezette.
A kerámia szakkörök vezetője mindhárom turnusban Sabján Vera – keramikus iparművész. és itt említeném még : Harangozó Rita népi iparművész nevét, aki a kerámia tárgyak kiégetésében nyújtott segítséget. Köszönjük !
A fotó és film szakkörök vezetője Bognár Endre volt, A művészeti vezető és a fotó tábor vezetője : Szamody Olaf Zsolt, fotóművész, a Magyar Fotószövetség Elnöke. Köszönöm a munkájukat !
S most néhány szó a programról :
A 2012. novemberében indult szakkörök kreatív és szintetizáló szakaszai 2013. május , júniusára befejeződtek . A tanévben 3 fotós, 1 filmes , 1 kézműves- kerámia és 1 kézműves- népi tárgyalkotó csoport működött. A nyári intenzív szakkörök 2 kézműves –kerámia és 2 kézműves- népi tárgyalkotó csoport indítását tették lehetővé. Év közben 3 alkalommal szerveztünk a gyerekek számára kiegészítő foglalkozásként tanulmányutat. A kézműves és fotós- filmes csoportokat összevonva 2013. április 2.-án Pécsre,a Zsolnay negyedbe,valamint városfotózásra vittük . Május 1.-én a fotós és filmes csoportokkal Bp.-en az Országos sajtó fotó kiállítást, valamint a Várat néztük meg. A nyári intenzív szakkörök résztvevőivel pedig szintén Pécsre és Szennára látogattunk el.
A fotós és filmes csoportok június 17-től . a balatonfenyvesi táborban Szamody Olaf Zsolt és Bognár Endre vezetésével mélyültek el az év közben szerzett ismeretekben, a gyakorlatban is kipróbálva a fekete- fehér fotózás, valamint a művészi fotó készítés fortélyait. A filmesek az év közben készített felvételek vágását, szerkesztését gyakorolták.
A kerámia és népi tárgyalkotó csoportok nyári táborozását augusztus végére időzítettük, így lehetővé téve , hogy az tanévben járó gyerekek és a nyári kurzus résztvevői egyaránt részesei lehessenek az élménynek. A kerámiások aug. 21 és 23 között, a kézművesek aug. 25 és 27 között töltöttek el három – három napot intenzív munkával, alkotással.
A foglalkozások eredményeiről helyettem beszéljenek az elkészült alkotások, a fotók , a filmek, melyeket a megnyitó után a mozi teremben levetítünk, a sok- sok kerámia és a változatos technikákkal készült egyéb termék. Természetesen az elkészült képek, alkotások csak kis részét tudtuk kiállítani, hisz például a sok száz fotó előhívására már nincs anyagi lehetőségünk. De a digitális technikának hála, a gyerekek saját gépeiken megőrzik azokat.
Kérem Önöket, hogy a rajzokat , festményeket, különböző technikákkal készült tárgyakat ne egymáshoz mérjék, hisz sokszor nagyon különböző korú gyerekek munkái ezek. Ismerve saját gyerekeiket, tanítványaikat a gyerek önmagához mért fejlődését, tehetségét, szorgalmát értékeljék. A szakkörvezetők által legtehetségesebbnek ítélt gyerekek könyvjutalomban részesültek. Kézműves tárgyalkotó szakkörösök közül : Kárász Kristóf és Jáger Lúcia, A kerámiások közül: Németh Olivér, a fotó szakkörösök közül: Fülöp Ákos. A Filmesek közül Buzás Dorottya.
{foto}tamop/2013_09_11_k{/foto}